• Premiär den 6 februari 1988 på Tuppaskolan

    Herman Vinke

  • Berättare  •  Rolf Hansson
    Robert Scholl (pappan)  •  Rolf Hansson
    BDM-Führerin  •  Rolf Hansson
    Ernst Reden (ung författare)  •  Rolf Hansson
    Gestapoman  •  Rolf Hansson
    Fritz Hartnagel (Sophies pojkvän)  •  Rolf Hansson
    Christoph Probst  •  Rolf Hansson
    Bonde på tåg  •  Rolf Hansson
    Jakob Schmid  •  Rolf Hansson
    Försvarsadvokat  •  Rolf Hansson
    Berättare  •  Stephan Jarl
    Fångvaktare  •  Stephan Jarl
    Thomas (pojke)  •  Stephan Jarl
    Sigrun (BDM-flicka)  •  Stephan Jarl
    Gestapoman  •  Stephan Jarl
    Alex Schmorell (medlem i Vita Rosen)  •  Stephan Jarl
    Hitlerjugendpojke  •  Stephan Jarl
    Berättare  •  Patrik Troedson
    Hans Scholl  •  Patrik Troedson
    Ilse (BDM-flicka)  •  Patrik Troedson
    Misshandlare under kristallnatten  •  Patrik Troedson
    Nazistresenär på tåg  •  Patrik Troedson
    Berättare  •  Eva Svensson
    Magdalena Scholl (mamman)  •  Eva Svensson
    Lisa (Sophies väninna)  •  Eva Svensson
    Else Gebel (fånge)  •  Eva Svensson
    Traute Lafrenz (medlem i Vita Rosen, Hans flickvän)  •  Eva Svensson
    Berättare  •  Susanna Weibull
    Sophie Scholl  •  Susanna Weibull
     
     
    MUSIK
     
    Gitarr, sång  •  Rolf Hansson
    Trummor, sång  •  Stephan Jarl
    Piano, sång  •  Patrik Troedson
    Synth, sång  •  Eva Svensson
    Bas, flöjt, sång  •  Susanna Weibull

  • REGI & BEARBETNING  •  Görgen Olsson
    MUSIK  •  Tomas Elfstadius
    SCENOGRAFI & AFFISCH  •  Lars Björklund
    KOSTYM  •  Lars Björklund
    KOSTYM  •  Paola Billberg
    KOSTYM  •  Leif Persson
    LJUSDESIGN  •  Thomas Persson
    REGIASSISTENT  •  Cissi Konrad
    KOSTYMTILLVERKNING, ATELJÉ  •  Paola Billberg
    KOSTYMTILLVERKNING, ATELJÉ  •  Leif Persson
    REKVISITA  •  Eva Follin
    BANDEROLL & SCENOGRAFIHJÄLP  •  Anne Eriksson
    SNICKERI & BYGGE  •  Daniel Andersson
    SNICKERI & BYGGE  •  Henrik Ekelund
    SNICKERI & BYGGE  •  Mikael Svensson
    SNICKERI & BYGGE  •  Thomas Persson
    SNICKERI & BYGGE  •  Ulrika Hägglund
    INSPICIENT & LJUSTEKNIKER  •  Daniel Andersson
    PUBLIKARBETE  •  Eva Olsson
    LJUDTEKNIKER  •  Micke Magnér
    ÖVERSÄTTNINGAR  •  Meta Ottosson
    MASKKONSULT  •  Malin Birch Jensen
    PRODUCENT  •  Jolle Carlestam
    EKONOMI  •  Tommy Hedblom
    EKONOMI  •  Lynn Backlund
    MARKNADSFÖRING  •  Ulrika Dalenstam
    PUBLIKARBETE  •  Eva Svensson
    BILJETTFÖRSÄLJNING  •  Lynn Backlund
    BILJETTFÖRSÄLJNING  •  Gunilla Palmqvist
    KANSLI  •  Irene Helgesson
    PROGRAM  •  Ulrika Dalenstam
    PROGRAM  •  Lasse Björklund
    PROGRAM  •  Paola Billberg
    PROGRAM  •  Tommy Hedblom
    PROGRAM  •  Cissi Konrad
    PROGRAM  •  Görgen Olsson
    PROGRAMLAYOUT  •  Jolle Carlestam
    FOTO  •  David Skoog