• Premiär juni 1979

    William Shakespeare

  • Robin "Puck" Gode  •  Rolf Lassgård
    Spindelväv  •  Jan Modin
    Ärtblomma  •  Anne-Li Norberg 
    Mal  •  Anders Weick
    Senapskorn  •  Yvonne Eklund
    Peter Kil, timmerman  •  Einar Persson
    Niklas Spole, vävare  •  Peter Haber
    Frans Orgelpipa, bälgmakare  •  Leif Svensk
    Thomas Handtag, karottmakare  •  Tore Fritjofsson
    Robert Skrinkelben, skräddare  •  Sven Lindgren
    Träfog, snickare  •  Jörgen Darfeldt
    Theseus, Atens furste  •  Dag Norgård
    Oberon, älvkungen  •  Dag Norgård
    Hippolyta, amasonernas drottning  •  Chatarina Larsson
    Titania, älvdrottningen  •  Chatarina Larsson
    Philostrates  •  Anders Weick
    Egeus, borgmästare  •  Jan Modin
    Hermia, Egeus dotter  •  Lena Viredius
    Lysander, förälskad i Hermia  •  Bengt Järnblad
    Demetrius, förälskad i Hermia  •  Anders Beckman
    Helena, förälskad i Demetrius  •  Gunilla Larsson
    Hovfolk  •  Elsa Fritjofsson
    Hovfolk  •  Inga-Brita Håkansson
    Hovfolk  •  Inga-Britt Karlsson
    Hovfolk  •  Bosse Johansson
    Hovfolk  •  Eva Olsson
    Hovfolk  •  Eva Ribgy
    Hovfolk  •  Inga-Lisa Svensson
    Hovfolk  •  Mikael Sörensen
    Den indiske gossen  •  Jonas Dandanell
    Den indiske gossen  •  Lars Sundström
    Folk och fä  •  Henrik Ekelund
    Folk och fä  •  Irene Nygren
    Folk och fä  •  Bethina Söderquist
    Folk och fä  •  Tomas Persson
    Folk och fä  •  Susanne Sörensen
    Countertenoren  •  Constantin Carlestam

  • MUSIKANT  •  Anders Alm
    MUSIKANT  •  Thomas Bjelkerud
    MUSIKANT  •  Tomas Elfstadius
    MUSIKANT  •  Björn Hedman
    MUSIKANT  •  Lars Hedman

  • ÖVERSÄTTNING  •  Jan Mark
    ÖVERSÄTTNING  •  Peter Oskarson
    REGI  •  Peter Oskarson 
    DRAMATURGI  •  Jan Mark
    DEKOR OCH KOSTYMER  •  Peter Holm
    MASKER OCH ATTRIBUT  •  Veija Luukonen
    MUSIK  •  Thomas Bjelkerud
    MUSIK  •  Gösta Petersen
    KOREOGRAFI  •  Stina Hedberg
    LJUS  •  Stefan Wiktorsson
    INSPICIENT  •  Constantin Carlestam
    SCENKONSTRUKTION  •  Anders Weick
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Anika Cano
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Helli Simola-Evaldsson
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Hans Eriksson
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Rosa Fahlström
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Inga-Brita Håkansson
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Hans Svantesson
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Inga-Lisa Svensson
    MEDHJÄLPARE I ATELJÉ OCH VERKSTÄDER  •  Bethina Söderquist
    PRODUCENT  •  Björn Hedman
    ADMINISTRATION  •  Lasse Hedman
    ADMINISTRATION  •  Bosse Johansson
    ADMINISTRATION  •  Ella Lange
    ADMINISTRATION  •  Anita Marcus
    PROGRAMUTFORMNING  •  Björn Hedman
    PROGRAMUTFORMNING  •  Anita Marcus
    PROGRAMUTFORMNING  •  Jan Mark