• Premiär på Citadellet  den 19 juni 1993

    Joe Masteroff  & Fred Ebb

  • ROLLFIGUR         SKÅDESPELARE
    Cliff Bradshaw  •  Anders Beckman
    Sally Bowles  •  Anna Norberg
    Conferenciern  •  Bror Tommy Borgström
    Fräulein Schneider  •  Maria Hörnelius
    Herr Schultz  •  Niels Dybeck
    Ernst Ludwig  •  Staffan Lindberg
    Fräulein Kost  •  Jeanette Vinthagen
    Nattklubbsägaren  •  Anders Weick
     
    Dansare  •  Åsa Jansson
    Dansare  •  Anna Konrad
    Dansare  •  Rosario Rojas
    Dansare  •  Gunilla Svensson
    Dansare  •  Jeanette Vinthagen
    Dansare  •  Charlotte Wetterholm
     
    Amatör  •  Ulf Blücher
    Amatör  •  Linda Dahlström
    Amatör  •  Nina Dahlström
    Amatör  •  Henrik Ekelund
    Amatör  •  Elsie Håkansson
    Amatör  •  Jessica Johansson
    Amatör  •  Gun-Britt Lööf
    Amatör  •  Nichlas Olsson
    Amatör  •  Ulf Rickard
    Amatör  •  Anders Sjölin
    Amatör  •  Michael Vaher
    Amatör  •  Magnus Wallin

  • INSTRUMENT      MUSIKER
    Kapellmästare, klaviatur  •  Pekka Lunde
    Trummor  •  Per Melin
    Bas  •  Gert Stavebring
    Saxofoner  •  Caroline Ulvsand

  • ÖVERSÄTTNING  •  Agneta Ginsburg
    ÖVERSÄTTNING  •  Bengt-Erik Ginsburg
    ÖVERSÄTTNING, SÅNGTEXTER  •  Agneta Ginsburg
    ÖVERSÄTTNING, SÅNGTEXTER  •  Bengt-Erik Ginsburg
    ÖVERSÄTTNING, SÅNGTEXTER  •  Bertil Norström
    ÖVERSÄTTNING, SÅNGTEXTER  •  Maria Hörnelius
    REGI, KOREOGRAFI  •  Sonja Gube
    DRAMATURGI  •  Sonja Gube
    DRAMATURGI  •  Maria Hörnelius
    SCENOGRAFI & AFFISCH  •  Lars Jakobsson
    KOSTYM  •  Evalena Jönsson
    KOSTYM  •  Lars Jakobsson
    MASK  •  Evalena Jönsson
    LJUSDESIGN  •  Thorsten Dahn  •  Utgick som ljuddesigner pga. sjukdom
    MUSIKARRANGEMANG  •  Pekka Lunde
    REKVISITA  •  Eva Follin
    REGISASSISTENT  •  Isidor Torkar
    KOREOGRAFIASSISTENT  •  Gunilla Svensson
    SCENOGRAFIASSISTENT  •  Eric Langert
    MASKÖRASSISTENT  •  Madeleine Malmberg
    SÅNGFRAMSTÄLLNING  •  Lawrence Johnson
    REPETITÖR  •  Richard Gussing
    STUNTKOREOGRAFI  •  Jannica Svärd
    REKVISITA & DEKORMÅLERI  •  Åsa Sonjasdotter
    SPECIALEFFEKTER  •  Sven Yngve Oscarsson
    TEKNISK LEDNING  •  Thorsten Dahn
    LJUSTEKNIK  •  Kristoffer Appelqvist
    LJUSTEKNIK  •  Thomas Persson
    LJUDDESIGN  •  Christian Odeholm
    LJUDINSTALLATION  •  Mike Magnér
    LJUDINSTALLATION  •  Rickard Lindén
    LJUDUTRUSTNING  •  LA Musik
    INSPICIENT  •  Henrik Ekelund
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Jens Arbén
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Robert Berg
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Henrik Ekelund
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Thomas Karlsson
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Nichlas Olsson
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Thomas Persson
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Ulf Rickard
    SNICKERI, SCENTEKNIK & SCENBYGGE  •  Mikael Svensson
    TÄLTMÄSTARE  •  Kalle Rosander
    TÄLTMÄSTARE  •  Daniel Bexell
    KOSTYMMAKARE  •  Leif Persson
    KOSTYMMAKARE  •  Renette Bengtsson
    KOSTYMMAKARE  •  Micke Billred
    KOSTYMMAKARE  •  Cecilia Björck
    KOSTYMMAKARE  •  Anna Elofsson
    KOSTYMMAKARE  •  Lena Hellesøy
    KOSTYMMAKARE  •  Kajsa Tosting
    PRODUCENT  •  Lynn Backlund
    MARKNADSFÖRING  •  Monica Engdahl
    PUBLIKARBETE  •  Ingwar Håkansson
    EKONOMI  •  Kerstin Persson
    EKONOMI  •  Anders Beckman
    LAYOUT & TRYCKSAKER  •  Hjördis Håkansson
    BILJETTFÖRSÄLJNING  •  Anica Rodin
    BILJETTFÖRSÄLJNING  •  Anna Lennervald  
    PROGRAMREDAKTION  •  Stellan Larsson
    PROGRAMREDAKTION  •  Hjördis Håkansson
    PROGRAMREDAKTION  •  Monica Engdahl
    FOTO  •  David Skoog
    VAKTMÄSTARE  •  Michael Vaher
    PRAKTIKANT  •  Marta Hedener
    PRAKTIKANT  •  Louise Carlander
    TÄLTVAKTER  •  Anders Möller
    TÄLTVAKTER  •  Eje Persson
    TÄLTVAKTER  •  ¨Magnus Wallin
    KONSTNÄRLIG LEDARE  •  Anders Beckman
    LJUSSÄTTNING  •  Kristoffer Appelqvist
    LJUSSÄTTNING  •  Stefan Lundgren
    LJUSSÄTTNING  •  Thomas Persson
    LJUSSÄTTNING  •  Sonja Gube
    BITRÄDANDE LJUSTEKNIKER  •  Daniel Andersson
    BITRÄDANDE LJUSTEKNIKER  •  Ulf Luckman
    BITRÄDANDE LJUSTEKNIKER  •  Anders Westlund
    KOCK  •  Fredrik Ifverson
    SERVERINGSPERSONAL  •  Dennis Andersson
    SERVERINGSPERSONAL  •  Jakob Dybeck
    SERVERINGSPERSONAL  •  Jocke Granström
    SERVERINGSPERSONAL  •  Magnus Green
    SERVERINGSPERSONAL  •  Johan Ifverson
    SERVERINGSPERSONAL  •  Mikael Iverssen
    SERVERINGSPERSONAL  •  Marika Jakobsson
    SERVERINGSPERSONAL  •  Camilla Jörgensen
    SERVERINGSPERSONAL  •  Paul Lorentzon
    SERVERINGSPERSONAL  •  Eva-Kristin Svalin
    SERVERINGSPERSONAL  •  Annika Wennerberg
    SERVERINGSPERSONAL  •  Pål Ågren